החופש להיות בהשראת מרוקו

החופש להיות בהשראת מרוקו

נסעתי לאחרונה למרוקו וחזרתי אחרת. לא ציפיתי שכזו תהיה השפעתם של השבועיים האלה עליי. האם היו אלה מרחבי הטבע על שלל תצורותיו, הארכיטקטורה הייחודית והאמנות האינסופית או המפגש עם האמזיר, שהוא רוב אוכלוסיית מרוקו. הרומאים קראו להם בֶּרבֶּרים מלשון בַּרבָּרים (כך הם כינו את יריביהם), אבל מתברר שהברברים היו דווקא הרומאים.

במהלך הטיול זכינו בשעות רבות של מפגש עם אנשי האמזיר, אשר מתגוררים במרוקו כולה. אז מה הפעים אותי כל כך?

בני האמזיר, שקיבלו עליהם את האסלאם כשהערבים פלשו למרוקו, רואים בחופש ערך עליון. חופש להחזיק במנהגיהם ובמסורותיהם יחד עם החדש שהגיע, וחופש להיות מי שהם ולחיות את החיים שנכונים להם. אין דבר שבעבורו ייתנו את החופש שלהם. וזה מורגש, כי הם מניחים גם לאחרים חופש להיות מי שהם.

כששהיתי במחיצתם, חשתי חופשיה להיות אני יותר מבכל ארץ אחרת שביקרתי בה. הופתענו ללמוד שחוקי האסלאם שלפיהם הם חיים אינם מחייבים איש, וכאשר שוחחנו על הרמדאן, הם אמרו לנו שיש אנשים שהצום אינו מיטיב איתם ושעדיף שלא יצומו ויבחרו דרך אחרת שתתאים להם. גם מעמד האישה במרוקו והחופש האישי שלה הוא טוב מאי פעם, לנשים היום יש יותר חופש לבחור בין הדרך האישית שלהן לבין הדרך של המשפחה אליה הן נולדו.

להיות ליד אנשים שחופש הוא הערך העליון שלהם היה חופש גם עבורי. מתוך החופש להיות ולאפשר לאחרים להיות מי שהם נוצר גם כבוד לעצמם ולזולת, וגם את זה חוויתי שם חזק מאוד.

מתוך החוויה שאיתה חזרתי, הבנתי עד כמה אנו זקוקים להתקדם לכיוון החופש להיות אנחנו וכמה אנו יכולים ללמוד מהאמזיר. הבנתי גם כמה זה הדבר שיכול לעזור לנו היום במשבר שמתחולל בתוך העם שלנו.

אני מאחלת לכולנו להתקדם לכיוון החופש להיות מי שאנחנו ולתת לסובבים אותנו להיות מי שהם מתוך כבוד ואהבה לזכות הבסיסית שלנו לחופש להיות מי שאנחנו ולחיות לפי מה שמתאים לנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים נוספים

בלוג 19 - זוגיות בעת מלחמה

זוגיות בזמן מלחמה

התקופה הזו, שבה אנו מצויים במלחמה, גורמת לאנשים שונים להגיב בצורות שונות.
חלק מהאנשים מגיבים למה שקרה וקורה עכשיו, אצל חלקם נפתחות טראומות מהעבר, ממגורים באזורי טילים, מזיכרונות של חדירות מחבלים לבתים או של השתתפות בקרבות. מנעד התגובות לאירועים גדול: יש אנשים ששומרים על ניתוק ויש שמקשיבים לחדשות מבוקר עד ליל. כל אדם והאופן שמבנה הנפש שלו מוביל אותו.

להמשך קריאה »
בלוג 18– עמודי התווך של הזוגיות

עמודי התווך של הזוגיות

כדי שהזוגיות תוכל להתקיים ואיתה גם האהבה אנו מחויבים להתפתחות אישית כל הזמן. אם לא נתפתח, הזוגיות תדעך, הלב שלנו ייסגר וגם האהבה תרחק מאיתנו. מצד שני, כאשר אנו מחוברים לאהבה הזוגית, הרבה יותר קל לנו לעשות את ההתפתחות שלנו. ההתרחקות מהאהבה וסגירת הלב יחלישו גם את היכולת שלנו להתפתח. בעיניי, הקשר ההדדי הזה דומה לאחיזת ידיים של בני זוג שמבטאת ומשמרת את החיבור ואת האהבה.

להמשך קריאה »

זרימת האהבה בזוגיות

כמה חשובה לנו האהבה?
האהבה היא חלק מהצרכים הבסיסיים שלנו, שהינם חיוניים לקיום שלנו, ממש כמו מזון ואוויר. לאהוב וגם להיות אהובים אלה הם צרכים שבלעדיהם חיינו חסרי טעם, וחיים חסרי טעם מחלישים אותנו. טבעם של צרכים בסיסיים הוא שהיעדר של כל אחד מהם מייצר חולשה, אבל היעדרות של אהבה מחיינו מייצרת גם חולשה וגם תחושת ריקנות ששולחת אותנו שוב ושוב לחפש אהבה וזוגיות.

להמשך קריאה »

להיות נחושים

מסתבר שכדי לשמר ולקדם את הדברים שחשובים לנו יש דברים שאנו צריכים לעשות. אם זו הזוגיות שלנו שבה מתעוררים מדי פעם פערים שחשוב שנפתור, אם זה הילדים שלנו שמדי פעם זקוקים שנעזור להם ונפנה עבורם מקום בעולם ואם זו ההגשמה שלנו שפוגשת את העולם וזקוקה לנו שנהיה שם ונילחם עבורה.

להמשך קריאה »

האם ברצונך להתנתק מהחשבון?

דילוג לתוכן