על השיטה

לצפיה בסרטון הסבר על
השיטה "זוגיות הרמונית"
נגן וידאו

השיטה "זוגיות הרמונית"

המניעים של השיטה ומקורותיה

השיטה נוצרה מתוך רצון לרפא יחסי זוגיות במשבר, ובה בעת להפיק מאתגרי הזוגיות תועלות אישיות וזוגיות. תועלות כאלה אפשר להשיג באמצעות מיצוי יכולת ההתפתחות האישית והזוגית, שאתגרי הזוגיות פורשים לפנינו, ויצירת שינוי עמוק בתוך כל אחד מבני הזוג.

השיטה פותחה על ידי איריס סובינסקי ומתבססת על התפיסה של ד”ר קרל יונג לגבי ה”אנימה” (הצד הנשי הפנימי של הגבר) וה”אנימוס” (הצד הגברי הפנימי של האישה), שנמצאים בנפש האדם, על התפיסה האנתרופוסופית של ד”ר רודולף שטיינר הנוגעת להתפתחות האינדיבידואל ועל פי ידע בודהיסטי וחשיבות החמלה ביחסים. יוצרת השיטה, כמטפלת זוגית, אימצה את תפיסותיהם הכלליות לגבי נפש האדם ומצאה דרכים חדשות לשלב וליישם אותן בטיפול הזוגי.

נגן וידאו

כיצד פועלת השיטה?

שורשי השיטה “זוגיות הרמונית” נעוצים ב”אימון מעמקים“, משמע יצירת קשר בין האדם ובין חלקיו הפנימיים שנמצאים בתת-מודע. חלקים אלו אחראים על תפקודים שונים בחייו, ואימון מעמקים עוזר לשפר הן את תפקודו של כל אחד מהם והן את איכות הקשר ביניהם, קשר שמשפיע על התפקוד המשותף של כל החלקים הפנימיים. דרך עבודה ייחודית זו ניתן לראות את השינוי והריפוי העמוק שמתחוללים בחיים באופן מהיר יחסית, ובעקבותיהם גם בעיות הזוגיות שקיימות מחוץ לנו מתפוגגות מחיינו. כשהמנוע הפנימי של הזוגיות משתנה, כל המרכיבים של הזוגיות מושפעים ומשתנים לטובה: תקשורת, כבוד הדדי, קבלת השונה, שיתוף פעולה, שותפות, ביטחון ועוד.

יתרונות העבודה בשיטה

השיטה “זוגיות הרמונית” מבקשת להכיר לנו, באופן ממוקד, את החלקים הגברי והנשי שבתת-מודע, לפגוש ולרפא אותם על ידי יצירת קשר מודע וישיר איתם ועם מערכת היחסים ביניהם. השיטה מחזקת את המרכז של האדם ומאפשרת לו לפעול בעולם ממקום מאוזן, ולחיות באותנטיות ומתוך האמת הפנימית שלו הן כאינדיבידואל והן בתוך זוגיות.

העבודה בשיטה “זוגיות הרמונית” מפתחת את מנוע הזוגיות שבתוך האדם. מרגע שהאדם לומד להתחבר אל מנוע פנימי זה, הוא פועל באופן הרמוני עם כל חלקיו הפנימיים ונפתחת לאדם אפשרות לזוגיות מתחדשת ומתפתחת. 

אותם חלקים בתוכנו, שמתפתחים בעבודה בשיטה, אחראים גם על יכולות ותחומים אחרים בחיינו, כמו היכולת להביא רעיונות וחזון ולהגשים אותם במציאות והיכולת לאזן בין רוח וחומר. בעבודה בשיטה “זוגיות הרמונית” ההתפתחות שמתרחשת בתוכנו משפיעה על כל רובדי החיים וקורית במקביל בזמן העבודה בשיטה.

להלן כמה תחומים שבהם הוכיחה השיטה את יעילותה:

עזרה בזוגיות קיימת

היחסים בין החלקים הגברי והנשי שבתת-מודע משפיעים על תחומים רבים בחיינו, בהם גם טיב היחסים שנוכל לבנות עם בן או בת הזוג. יחסים אלו – שמתקיימים בין החלקים בתוכנו – מושפעים מיחסי הגברים והנשים שראינו בבית שבו גדלנו ובסביבתנו בעודנו ילדים ומתבגרים. רשמים אלו מוטבעים בנו בלי שנהיה מודעים להטבעה זאת, ולכן גם בלי יכולת לשנות אותה בתוכנו.

גישה ישירה לחלקים הללו שבתוכנו מאפשרת לנו להשתחרר מדפוסים שאינם משרתים אותנו וחוזרים שוב ושוב בחיינו. אם אנו רגילים לזוגיות שיש בה מצבים של חוסר תקשורת, כעסים, אי-הסכמות, הימנעות מקשר ועוד, סביר להניח שכך מתנהלים היחסים בין החלקים הגברי והנשי שבתוכנו. שיפור וריפוי היחסים הפנימיים יפתחו בפנינו את האפשרות לשחרר את הזוגיות שלנו מתופעות אלה.

עזרה במצבים של אין זוגיות

ישנן פעמים שבהן מערכת היחסים בין החלקים הגברי והנשי שבתת-מודע בכלל לא מאפשרת לנו להישאר במערכות יחסים זוגיות ולכן אנו מוצאים את עצמנו עוברים את החיים ללא יכולת להתחיל או להחזיק בזוגיות לאורך זמן. ריפוי מערכת היחסים הפנימית יאפשר לנו להגיב ולהיות נוכחים גם במערכת היחסים שלנו בחוץ מבלי לעזוב או להיעזב שוב ושוב.

שיפור זרימת האהבה בזוגיות

כשאני אומרת “זרימת האהבה בזוגיות”, אני מתייחסת לאפשרות של תחושת האהבה של בן הזוג אצל בת זוגו.  כשבת הזוג מתמסרת לאהבה שלו ומקבלת אותה, היא מתמלאת כוחות והוא מרגיש מוגשם. זרימת האהבה בזוגיות היא מהלך טבעי שמזין את שני בני הזוג, והיא מאפשרת להם לפעול ביחד מול העולם ולנוכח אתגרי הזוגיות כשהם מאוחדים וחזקים.

פעמים רבות ומסיבות שונות זרימת האהבה בזוגיות נפגמת, לאו דווקא בגלל בני הזוג עצמם. בדרך כלל זה קורה בעקבות כוחות חיצוניים שמופעלים עליהם. כשזרימת האהבה בין בני הזוג נפגמת, הפגיעה בזוגיות ובבני הזוג הינה מיידית והדבר מחליש גם את יכולת ההתמודדות שלהם עם החיים ועם אתגרי הזוגיות שיצוצו ביניהם.

הכרה בחשיבות זרימת האהבה ופירוק הגורמים שחוסמים אותה, ישיבו לזוגיות את זרימת האהבה ואיתה את הכוח שהיא מייצרת. 

שיפור התקשורת עם בן/ת הזוג​

כדי להגיע לזוגיות טובה בין החלקים שבתוכנו, אנו עוזרים להם לייצר ביניהם תקשורת מכבדת שמאפשרת לכל חלק פנימי לקבל את מה שהוא צריך כדי לתפקד, יחד עם קבלת השונוּת של כל אחד מהם. במצב החדש מתהווה בין החלקים הפנימיים מערכת יחסים חדשה הכוללת חברות ושותפות.

התקשורת הפנימית החדשה מאפשרת לנו לקיים תקשורת מכבדת גם מחוץ לנו – בזוגיות שלנו בחיים – ואז נפתחת האפשרות לקבלת השונוּת בין בני הזוג ולמציאת הדרך למילוי הצרכים הבסיסיים של כל אחד מהם בתוך המערכת הזוגית.

שיפור התפקוד של ההגשמה עצמית

החלק הנשי הפנימי שלנו ממלא את תפקיד שר הפנים שלנו. מחבר אותנו לעולם הרוח, ואחראי גם על הבאת רעיונות וחזון. ריפוי של החלק הנשי מאפשר שיפור בתפקודים שלו וביכולת שלנו לפגוש בתוכנו רעיונות. החלק הגברי הפנימי שלנו הוא שר החוץ. הוא מחובר לעולם הפיזי ויודע לקחת את הרעיון מהחלק הנשי ולתרגם אותו לעשייה, ולכן ריפוי שלו משפר בתוכנו את היכולת לממש את הרעיון.

כדי להגשים רעיון אנו זקוקים לשני החלקים, הגברי והנשי, ולשיתוף הפעולה ביניהם כך שכשהחלק הנשי יביא רעיון, החלק הגברי ירצה להגשים אותו במציאות והחלק הנשי יהיה שם כדי לעזור לו בכך. העבודה בשיטה “זוגיות הרמונית” מאפשרת לפעילות הזו בתוכנו לקרות באופן מיטבי כך שהאדם יוכל לפגוש רעיונות שבאים מתוכו ולהגשים אותם בעולם.

שיפור האיזון בין רוח וחומר

כאנשים, אנו מחוברים גם לרוח וגם לחומר. החיבור לרוח ולחומר משפיע רבות על איכות החיים שלנו. לאדם שהחיבור שלו נוטה יותר לרוח יהיה שפע של רעיונות ולאדם שמחובר יותר לחומר תהיה אפשרות טובה לפעול ולשנות דברים בעולם. כשרוח וחומר אינם מאוזנים באדם, המצב מייצר קשיים בחייו ובייחוד קושי לתפקד באחד מהם. כלומר, ייתכן שיהיו לאדם הרבה רעיונות וחוסר יכולת לבצע אותם או שתהיה לו יכולת ביצוע במציאות, ללא רעיונות שבאים מתוכו.

החלק הנשי שבתוכנו הוא זה שמחבר אותנו לרוח והחלק הגברי הוא החלק בתוכנו שמחבר אותנו לחומר. נקודת המפגש ביניהם היא המקום באדם שבו נפגשים הרוח והחומר והקשר ביניהם קובע את איכות החיים שלנו. בעבודה בשיטה “זוגיות הרמונית” נוכל לשפר את שיתוף הפעולה בין החלקים האלה ואת התפקוד שלנו בחיים עם שמירת האיזון בין הרוח לחומר.

האם ברצונך להתנתק מהחשבון?

דילוג לתוכן